top of page

Tytuł. Kliknij na mnie dwukrotnie.

Profesjonalne tynki maszynowe

Firma budowlana Budmix zajmuje się wykonywaniem maszynowych tynków gipsowych oraz cementowo-wapiennych. Ponadto świadczymy usługi z zakresu wykończeń pomieszczeń: układamy terakotę oraz glazurę, a także montujemy podwieszane sufity. Zachęcamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą.

 

Zastanawiasz się, jaki rodzaj tynku byłby najodpowiedniejszy do Twojego domu? Zapraszamy do lektury przygotowanego przez nas krótkiego poradnika przedstawiającego zalety tynku gipsowego oraz cementowo-wapiennego.

 

Jeśli mają Państwo jakieś pytania dotyczące oferty naszej firmy remontowej, zachęcamy do kontaktu.

 

Tynk gipsowy czy cementowo-wapienny?

 

Wybór tynku jest bardzo ważną decyzją podczas budowy domu. Decydując się na tynk gipsowy albo cementowo-wapienny przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę zalety użytkowe otynkowanych pomieszczeń. Musimy zadbać nie tylko o walory estetyczne oraz komfort mieszkania, ale także o zdrowe warunki życia w naszym domu. Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy w mieszkaniu nie pojawi się grzyb albo pleśń, a także na to, czy otynkowane ściany i sufity będą równe, gładkie oraz odporne na zadrapania.

 

Czasem zdarza się tak, że położone tynki mogą pękać albo odpadać. Przyczyną tego jest nie tyle rodzaj wybranego tynku, ale błędy wykonawcze.

 

Jeśli chodzi o tynki typu cementowo-wapiennych, które są dwu- albo trzywarstwowe, problemem może być źle wykonany szpryc oraz za wczesne położenie kolejnej warstwy. Podczas prac z tynkiem cementowo-wapiennym przerwa pomiędzy położeniem poszczególnych warstw powinna wynosić 1 dzień jeśli układamy tynk na podłożu ceramicznym. Jeśli tynkujemy na podłożu betonowym, przerwa powinna potrwać nawet do kilku dni. Oczywiście, czas oczekiwania może zostać skrócony, ale wymaga to użycia środka gruntującego, który zwiększy przyczepność cementu do podłoża.

 

W przypadku tynków gipsowych, układanych jednowarstwowo, nie gruntowanie podłoża albo użycie niewłaściwego środka gruntującego jest przyczyną odpadania tynków. Podczas gruntowania podłoży chłonnych np. pustaków ceramicznych albo betonu komórkowego zalecane jest użycie gruntu tynkarskiego. Kiedy gruntujemy podłoża betonowe m.in. stropy lub elementy prefabrykowane, powinniśmy zastosować grunt do podłoży betonowych, który zwiększa przyczepność tynku do podłoża. Tynk gipsowy należy nakładać po wyschnięciu zagruntowanego podłoża, co trwa około jednej doby.

 

Obok odpadania, problem stanowi również pękanie tynków. Główną przyczyną pojawiania się pęknięć jest praca podłoża zanim budynek osiądzie. Bardziej problematyczne w tym wypadku są tynki cementowo-wapienne, które posiadają naturalną skłonność do mikropęknięć. Cement, który jest mniej elastyczny niż gips, w procesie wysychania kurczy się, przez co na tynku pojawiają się drobniutkie pęknięcia, tzw. pajęczyna, którą zakrywa się gładzią gipsową. 

 

Chcemy suchy dom bez grzybów i pleśni

 

Aby uniknąć problemów w tym zakresie, należy przede wszystkim wietrzyć pomieszczenia przez cały okres wysychania tynków. Tynki cementowe o grubości 1,5 cm wiążą się  i wysychają przy właściwej wentylacji pomieszczeń koło 30 dni, tynki gipsowe o tej samej grubości przy właściwej wentylacji około 2 tygodni.

 

Lepiej także prace tynkarskie przeprowadzić przed ociepleniem budynku, a ocieplenie położyć po wyschnięciu tynków wewnętrznych, kiedy jeszcze ściany zewnętrzne „oddychają”. Szczelne okna, ocieplenie działające jak termos, nie wyschnięte tynki i brak wietrzenia pomieszczeń w trakcie użytkowania budynku prowadzą do zawilgocenia pomieszczeń niezależnie od rodzaju tynku.

Najważniejsze zatem jest doprowadzenie do całkowitego wyschnięcia tynków zaraz po ich położeniu oraz wentylacja pomieszczeń w trakcie ich użytkowania.

 

Wiadomo także, że cement i gips zachowują się pod wpływem wilgoci inaczej. Cement po długim okresie wysychania wprawdzie wolniej chłonie wilgoć, ale również dłużej ponownie wysycha. Można to zaobserwować na zaparowanych oknach po zimnej nocy w niewietrzonym pomieszczeniu. Gips po krótszym okresie wysychania wprawdzie szybciej chłonie wilgoć, ale też dwa razy szybciej oddaje ją do otoczenia. Dzięki tej właściwości utrzymuje wilgotność powietrza na neutralnym, najbardziej optymalnym poziomie dla człowieka.

 

Jeśli chodzi o tak zwane wilgotne pomieszczenia w domu, takie jak kuchnie i łazienki, można stosować oba tynki. Wprawdzie gips bardziej chłonie wilgoć, ale ma to znaczenie dopiero, przy bardzo dużym jej stężeniu, wynoszącym ponad 70% wilgotności powietrza. Takie stężenie wilgotności powietrza w domu w standardowych warunkach eksploatacji nie występuje.

 

Chcemy, aby tynki były odporne na zadrapania

 

Bardziej odporne na zadrapania i uszkodzenia mechaniczne są tynki cementowo-wapienne, które są twardsze niż tynki gipsowe. Jeżeli jednak jesteśmy zdecydowani na tynk gipsowy, powinniśmy wybrać taki o podwyższonym poziomie twardości, np. Kreisel T, który łączy w sobie wszystkie zalety tynków gipsowych oraz wytrzymałość tynków cementowo-wapiennych. Poleca się go do układania we wszystkich pomieszczeniach w budynkach mieszkalnych. Przede wszystkim jednak to, czy ściany w naszym domu będą poobijane i zadrapane zależy głównie od naszej kultury użytkowania domu.

 

Chcemy, aby otynkowane wnętrza były zdrowe i przyjazne dla mieszkańców

 

Bardzo ważnym aspektem jest to, aby tynki ułożone w mieszkaniu nie miały złego wpływu na samopoczucie użytkowników wnętrz. Tynki cementowo-wapienne dają wrażenie chłodu, nie tworzą więc poczucia przytulności, ale generalnie są obojętne dla zdrowia człowieka. Natomiast tynki gipsowe stwarzają wrażenie ciepła i przyjemny klimat wnętrza. Uważane są również za zdrowe, dzięki ich właściwości pochłaniania nadmiernej wilgoci i oddawania jej, kiedy powietrze jest zbyt suche, dzięki czemu tworzą warunki o pH zbliżonym do pH ludzkiej skóry.

Budmix
Wojciech Kasiński

Ul. Równoległa 59B
42-216 Częstochowa
NIP: 573-252-96-36
tel. 533 480 500

email:kontakt@firmabudmix.pl

 

 

Oddział Sosnowiec

kontakt telefoniczny: 785 560 824
 

bottom of page